Podlahové topení je technologie, která láká obrovské množství zájemců. Poskytuje totiž řadu výhod, které nemůžete očekávat v podstatě od žádného jiného topného systému. Tou zásadní předností je šíření tepla z celé nebo z většiny plochy místnosti do obytného prostoru, kdy je ve hře základní fyzikální zákon rozdílných hmotností vzduchové hmoty. Teplý vzduch je lehčí, než studený, a tak přirozeně stoupá vzhůru, a když ohříváte vzduch přímo od podlahy, je naprosto logické, že se bude mnohem lépe mísit teplý vzduch se studeným tímto způsobem, než u radiátorů. Radiátor je postavený na svislo a teplo z tohoto úzkého koridoru nejprve vystoupá ke stropu, a teprve až se prohřeje strop, začnou se prohřívat i spodní vrstvy, přičemž se stává, že ta nejspodnější u podlahy zůstane chladnější – proto je nám často zima na nohy, zatímco u stropu je přetopeno.
K výstavbě topení v podlaze však mnohé z nás odrazuje jeho samotná instalace, doposud bylo známo, že trubky podlahového topení bylo nutné zalévat betonem, což navyšovalo hmotnost podlah a zároveň komplikovalo zásahy v případě havárií. Jakmile vám někde praskla trubka, musela nastoupit parta dělníků se sbíječkou, a jistě si umíte představit, co následovalo – prach, hluk, nepořádek, chaos.
V současné době se od betonáže potrubí ustupuje a namísto toho se volí suchý systém pokládky. Využívají se k tomu polystyrenové systémové desky s drážkami pro zasunutí topných trubek, načež se desky pak pouze přiklopí cemento-vláknitými deskami (opět bez betonu, malty a lepidel) a na závěr už se pokládá pouze vhodná podlahová krytina, například plovoucí podlaha.
Výhodou této technologie je i možnost pokládat podlahové topení svépomocí, není to nic obtížného a samotnou pokládku zvládne i nezkušený kutil. Topné trubky vám pak zapojí do rozdělovače instalatér, rozdělovač připojí k topnému zdroji, a můžete začít topit prakticky ihned, v den, kdy položíte na podlahu desky s topným potrubím.