Už nás nebaví do Chorvatska jen cestovat, chceme tam bydlet


Jugoslávie byla jednou ze zemí, kam bylo možno vycestovat již za socialismu, v době, kdy naši zemi částečně obepínala železná opona. Jadran byl pro mnohé z nás destinací velmi oblíbenou, bylo to vlastně jediné dostupné moře s vyšší salinitou a s dostatečně příznivou teplotou na koupání, ale obnášelo to vždy poměrně dlouhou a náročnou jízdu autem přes Maďarsko na vzdálenost mnoha stovek kilometrů. Někteří lidé tak dlouhé a náročné cestování raději vzdali a namísto Jadranu volili Balaton – největší sladkovodní jezero ve středu Evropy.

pláž v Chorvatsku

Dnes se také mnoho zájemců o rekreaci u moře uchyluje k cestě na Jadran, například do Chorvatska. Výhodná je zejména letecká přeprava, ale absolvování letištních odbavovacích procedur a navíc s omezenou hmotností zavazadel je natolik úmorné, že lidé po příletu či příjezdu do cílové destinace kolikrát až dva dny odpočívají a setřásají ze sebe cestovní stres. Zbývající čtyři dny utečou jako voda, poslední den se zas opakuje cestovní anabáze, a je po dovolené. Máte tohle zapotřebí? Těšit se na dovolenou u moře, kterou z poloviny ovlivňuje cestovní stres?

moře v Chorvatsku

Máte-li možnost využít nabídky prodeje domu v Chorvatsku, můžete tomu učinit přítrž. Namísto zdlouhavé přepravy z mírného do subtropického pásma tu budete žít natrvalo. Můžete si pak dopřát tamní atmosféru den co den, a i v zimě je tu krásně, neboť v tomto podnebí nebývají drsné zimy, a když tu mohou růst podél pobřeží palmy, jistě to o něčem svědčí.

Chorvatsko je také zemí, kde lidé vyznávají jiné zvyklosti, co se týče stravování. To by vám mohlo být ku prospěchu, pokud potřebujete shodit nějaké kilo navíc, anebo celkově zlepšit životní styl a zaměřit pozornost na váš nevhodně poskládaný jídelníček. Středomořská strava je velmi bohatá na ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné obiloviny a nemá nic společného se staročeskou kuchyní.